Çocuklarda Dikkat Geliştirici Mindfulness Uygulamaları

Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Talep yoğunluğu üzerine 7,14 ve 21 Şubat 2021 tarihi saat 14:00’da KARÇEM de yenisi düzenlenen programın konuğu Çocuk Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Figen Karaceylan “Mindfulness pratikleri sadece 5 duyumuzla algıladıklarımızı fark etme deneyimi değildir. Bunun yanında zihnimizde neler olduğunu, duygularımızı da gözlemlemeyi içerir. Dikkat farkındalığın en önemli bileşenlerinden biridir. Dikkatimizi istendik bir şekilde bedenimizin tümüne veya bir bölümüne odaklayıp, orada bizi nelerin karşıladığını izleyebiliriz. Ancak zihin başlangıçta buna pek alışık olmadığından tekrar ve tekrar bizi hayallere, anılara, yapılacak işlere ya da düşüncelerin karmaşık dünyasında uçsuz bucaksız yollara götürecektir. Böyle zamanlarda onu yeniden bedenimize odaklanmaya davet edebiliriz. Bu beceri odaklanma ve dikkati sürdürme konularında bizlere doğrudan bir tecrübe kazandırır. Çocuklar için neye odaklanacağını seçmeyi öğrenmek, dikkat dağıldığında fark etmek, istemli bir şekilde onu yeniden dikkat nesnesine yönlendirmek öğrenme sürecinin de desteklenmesi demektir. Bu bilişsel beceri çocukların çok yönlü gelişimi için temel bir kaynak yaratır.” ifadelerini kullandı.

Katılımın 500 kişi ile sınırlı olduğu ve online olarak gerçekleştirilen bu eğitimde erken teşhisin önemine, aile farkındalık çalışmalarına, farkındalık sonrası izlenilecek adımlara ve sürece yönelik bilgiler katılımcılara aktarılarak, zengin bilgi içeriğiyle oturum sonlandırıldı.

Not: Etkinlik çocuklarla yapılacak, yanınızda herhangibir yaştaki çocuk olabilir, sadece siz izleyip etkinliği siz de yapabilirsiniz.