Etkinlikler

Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
Image

"GENÇLERLE ŞİDDETSİZ GELECEK" PANELİ

KARÇEM tarafından düzenlenen "Gençlerle Şiddetsiz Gelecek" Paneli, alanında uzman kişilerin katılımlarıyla birlikte yoğun bir ilgi gördü.

Image

ERASMUS MACERASI - 2

Çocuk gelişimi mezunlarının Erasmus deneyimleri üzerine konuştuğumuz 2. Webinarımız düzenlendi. Almanya’da bir okul öncesi kurumda öğretmenlik yapan ve Erasmus hareketliliğini gerçekleştiren Gökşin Şen ve Begüm Şen tarafından Erasmus ile nasıl hareketliliklere katılım sağlanır, yurt dışında neler yapılabilir ve prosedürlerde nelere dikkat edilmelidir konularında söyleşi gerçekleştiirldi.

Image

ERASMUS MACERASI - 1

Çocuk gelişimi mezunlarının Erasmus deneyimleri konusunda ilk Webinar düzenlendi. Erasmus hareketliliğini gerçekleştiren Gökşin Şen ve Begüm Şen ilk deneyimlerini anlattılar. Söyleşide, her öğrencinin Erasmus hareketliliği yapabileceği konusunda söyleşi yapıldı.

Image

Dünya Engelliler Haftasında Özel Çocuklarla Eğlence

KTO Karatay Üniversitesi, Çocuk Gelişimi bölümü öğrencileri, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftasında özel gereksinimli çocukların yüreğine dokundu.

Image

Çocuklarda iletişimde Doğru Davranış Yöntemleri ve Çocuk İçin Müziğin Önemi

Çocuklarla İletişimde Doğru Davranış Yöntemleri ve Müziğin Önemi Etkinliği Yapıldı

Image

Hastanede Çocuk Gelişimci Olmak

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde 18 Nisan 2021 tarihinde saat 13.00’ te KTO Karatay Üniversitesi mezunu Derya GÖKÇİL MAVİ tarafından HASTANEDE ÇOCUK GELİŞİMCİ OLMAK konulu webinar gerçekleştirildi.

Image

Otizmin Farkındayız Etkinliği

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Topluluğu, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri ve Üniversitedeki personele yönelik olarak otizmli çocuklara yaklaşımda dikkat edilmesi gereken noktalarda, farkındalık kazandırma amacı ile bir seminer düzenlendi.

Image

Aile Tutum ve Davranışları

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde 1 Nisan 2022 tarihinde saat 21.00‘ de Çocuk Gelişimi Uzmanı Furkan Han tarafından Aile Tutum ve Davranışları konulu webinar gerçekleştirildi.

Image

9 Tip Mizaç Modeli ile Sosyal Etkileşim İlişkisi

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde 30 Mart 2022 tarihinde saat 14.00’ te KTO Karatay Üniversitesi Yüksek Lisans Çocuk Gelişimi Öğrencisi Özlem Akar Yıldırım tarafından 9 Tip Mizaç Modeli ile Sosyal Etkileşim konulu seminer gerçekleştirildi

Image

Çocuklarla İletişim ve Etkili Zaman Geçirme

KARÇEM Çocuk Gelişimi Vaka Okulu’nda “Gecikmiş Konuşma ve Dil Becerilerini Desteklemek” Eğitimi Verildi

Image

KARÇEM’de “Erken Müdahale” Konulu Webinar Düzenlendi

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 26 Ağustos 2020 tarihinde saat 20:00’de Çocuk Gelişimci Emine Ergün tarafından zoom üzerinden Erken Müdahale konulu webinar düzenlendi

Image

Son Dönem Sınav Stratejileri

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Topluluğunun önderliğinde Üniversite sınavına hazırlık sürecinde olan çocuklara destek olmak amacı ile bir eğitim gerçekleştirildi.

Image

KARÇEM Çocuk Gelişimi Vaka Okulu’nda “Gecikmiş Konuşma ve Dil Becerilerini Desteklemek” Eğitimi Verildi

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 25 Mart 2022 tarihinde saat 21:30’da Uzman Çocuk Gelişimci Ayşenur KARDEŞ tarafından online olarak v Gecikmiş Konuşma ve Dil Becerilerini Desteklemek konulu eğitim verildi.

Image

Erken Çocukluk Dönemde Sosyal Duygusal Gelişim

KARÇEM’de “Erken Çocukluk Dönemde Sosyal Duygusal Gelişim” Eğitimi Verildi

Image

KARÇEM’de Şivlilik Heyecanı

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin sponsorluğunda Konya Beyhehim Devlet Hastanesi 3 Şubat 2022 tarihinde saat 13:00’da etkinlik gerçekleştirildi.

Image

Otizmli Çocukların Eğitimi için On İpucu

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 13 Ocak 2022 tarihinde konuşmacı Tara Tuchel tarafından webinar formatında “Otizmli Çocukların Eğitimi için On İpucu” konulu eğitim gerçekleştirildi.

Image

Çocuk Gelişimi Öğrencilerinin Eğlenceli Yardım Kampanyası

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Topluluğu, KARÇEM ve İşletme Topluluğu işbirliği ile 4 Ocak 2022 tarihinde soğuk kış günlerinde yardıma ihtiyacı olan 120 çocuğa; bot, mont, atkı, bere desteğinde bulunularak hem eğlendikleri, hem öğrendikleri bir etkinlik gerçekleştirildi.

Image

Özel Gereksinimli Çocuklarla İletişim

Özel Gereksinimli Çocuklarla İletişim Semineri Gerçekleştirildi

Image

Masal Anlatıcılığı

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 26 Kasım 2021 tarihinde Çocuk Gelişimci Kübra ERGÜN tarafından webinar formatında Masal Anlatıcılığı konulu eğitim gerçekleştirildi.

Image

Çocuklarda Refleksolojii

KARÇEM’de yoğun ilgi üzerine yenisi düzenlenen webinarda, bu haftanın konuğu Uzman Masöz Sultan Kurtuluş oldu. 16.07.2020 tarihinde Uzman Masöz Sultan Kurtuluş tarafından webinar formatında “Çocuklara Refleksoloji” konulu eğitim verildi

Image

HASTANEDE ÇOCUK GELİŞİMCİ OLMAK -2

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde 2 Mayıs 2021 tarihinde saat 14.15’ te Çocuk Gelişimci Saliha Kavazoğlu tarafından HASTANEDE ÇOCUK GELİŞİMCİ OLMAK konulu eğitimin ikinci webinarı gerçekleştirildi.

Image

İş Hayatında İletişim Becerileri

Yoğun ilgi gösterilen ve katılımcılar tarafından çok beğenilen program 28 Şubat 2021 tarihi saat 15:00’de gerçekleştirildi.

Image

Özel Yetenekli Bireylerde Öğretimin Planlanması ve Uygulanması

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 2 Mart 2021 tarihinde Doç. Dr. Ahmet Kurnaz tarafından online olarak Özel Yetenekli Bireylerde Öğretimin Planlanması ve Uygulanması konulu eğitim verildi.

Image

Disleksi

KARÇEM’de etkinliklerin ardı arkası kesilmiyor. Başta çocuk gelişimci öğrenciler olmak üzere geniş kitleye hitap eden ve birçok katılımcı tarafından yoğun ilgi ile karşılaşılan programda Doç. Dr. Oğuz ÇETİN disleksi hakkında katılımcılara birbirinde değerli biglier verdi

Image

Doğaya Sımsıkı Sarıl

Doğa demek yaşam demektir. Yeşilin olmadığı dünya olmaz diyorsan bu webinar tam sana göre… Prof. Dr. Gelengül Haktanır’ın konuşmacı olduğu, 22 Şubat Pazartesi saat 16:00-17:00’de gerçekleştirilecek olan programda doğanın güzelliklerinden, korunmasının öneminden, doğayı sevmekten, değer vermekten, israfın önlenmesinden, bizden sonra ki nesile olacak nefese ve hayata yönelik birçok konudan bahsedildi.

Image

Çocuklarda Dikkat Geliştirici Mindfulness Uygulamaları

Talep yoğunluğu üzerine 7,14 ve 21 Şubat 2021 tarihi saat 14:00’da KARÇEM de yenisi düzenlenen programın bu hafta konuğu Çocuk Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Figen Karaceylan oldu.

Image

Hiperaktif Çocuklarda Ekran Bağımlılığı

Katılımcıların yoğun ilgisi üzerine yenisi düzenlenen webinarın bu haftaki konuğu, Uzm. Dr. Sevgi Çiçek oldu.

Image

Sınav Kaygısına Bilişsel Müdahale

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 30/01/2021 tarihinde 18:30- 20:00 saatleri arasında Uzman Dr. Mehmet Çolak tarafından online olarak Gecikmiş Konuşma ve Dil Becerilerini Desteklemek konulu eğitim verildi.

Image

Sosyal Hizmet Merkezinde Çocuk Gelişimci Olmak

KARÇEM, güncel konularıyla ve birbirinden değerli konuklarıyla webinarlara hız kesmeden devam ediyor. Katılım şartı aranmadığı ve ücretsiz olarak sunulan bu webinarda konuğumuz Çocuk Gelişimci Emel Küpeli birbirinden değerli yorumuyla programımıza renk kattı.

Image

Geçmişten Günümüze Çocuk Algısı ve Çocuk Yetiştirme Rolleri

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 20 Ocak 2021 tarihinde saat 20:00’da Sosyolog Yeliz Özalp, Dr. Öğr. Üyesi Hatice Yalçın, Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kucur tarafından online olarak eğitim verildi.

Image

KARÇEM’de “2-6 Yaş Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi” Yapıldı

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 19 Kasım 2020 tarihinde saat 20:15’te Çocuk Gelişimi Uzmanı Selen Özçelik tarafından zoom üzerinden online olarak 2-6 Yaş Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi verildi.

Image

Deprem Çocukları Nasıl Etkiler

Depremin çocukları nasıl etkilediği hakkında bilgilendirme yazısı.

Image

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda çocuklara Bayrak Vatan sevgisini aşılamak, günün şenliğini yaşatmak amacıyla Türk bayrakları ve Türk bayraklı balonlar dağıtılmıştır.

Image

Okul Öncesi Çocuklarda Felsefe Eğitimi

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 23 Temmuz 2020 tarihinde Çocuk Gelişimi Uzmanı Selda Çakır tarafından webinar formatında Okul Öncesi Çocuklarda Felsefe Eğitimi konulu program gerçekleştirildi.

Image

KARÇEM’de “Çocuk Evleri Sitesi” Adlı Program Gerçekleştirildi

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 03 Temmuz 2020 tarihi saat 21:00’de Karaman Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Çocuk Hizmetleri Biriminde görev yapan Sosyal Çalışmacı Mustafa Serkan Koç tarafından “Çocuk Evleri Sitesi” adlı webinar gerçekleştirildi.

Image

Salgında Çocuklara ve Ailelere Öneriler

Ülkemizde sosyal, eğitim ve ekonomik hayatı etkileyen virüs salgını, ailelerin ve çocukların hayatında yeni değişiklikler yapılmasını zorunlu hale getirdi. Evlerde sürekli virüs salgını konuşuluyor, sosyal medyada ve televizyonda virüslerden korunmayla ilgili bilgilendirmeler yapılıyor. Ailede ve çevrelerindeki bu gergin ortamın ne olduğunu tam olarak anlayamayan çocuklarda kaygı bozukluğu oluşabiliyor. Çocukların sorularına, yaş grubuna uygun cevaplar verilmelidir.

Image

Şivlilik Etkinliği

Şivlilik etkinliğinde, “Hediye almayan çocuk kalmasın!” diyerek hediye toplayamayan çocuklara Üniversitemizin gönüllü öğrencileri tarafından hediyeler dağıtıldı.

Image

Hasta Çocukların Yanındayız Etkinlikleri

Üniversite öğrencilerimiz sağlam ve hasta çocuklarla ilgili gözlem yaparak bilgi, görgü, deneyim kazanmalarına ve hasta çocukların motivasyonlarını güçlendirmeye yönelik etkinlikler yapmaktadırlar.

Image

Kış Bilim Okulu Etkinliği

Üniversitemizde çocukların bilime olan merakı yapılan çeşitli atölyelerle desteklenmiştir. Çocuklar üniversitenin laboratuvarlarında ve amfilerinde, farklı bilim alanlarıyla ilgili bilgileri direk üniversite öğretim elemanlarından öğrenmiş, bilimin eğlenceli yönleriyle tanışmışlardır.

Image

İngilizce Tiyatro

Üniversitemizde, 10-12 yaş grubu çocuklar İngilizce tiyatro sunumu yapmışlardır. TEDEM Kolejinde öğrenim gören çocukların bir aile içindeki iletişimi konu alan ve sadece İngilizce konuştukları tiyatro, Üniversitemizde büyük ilgi görmüştür. Tiyatro sonrasında çocuklarda özgüven ve dil edinimi konusunda söyleşi yapılmıştır.

Image

Meddah Etkinliği

Yapılan etkinlikte Meddah Osman “Meddah ne yapar?”ı anlatmıştır.

Image

Anne Sütü ve Emzirmede Hastanelerdeki Güncel Uygulamalar

Anne sütüyle ilgili eğitim verilmiştir.

Image

Masal Anlatıcılığı ve Bebek Yapımı

Üniversite öğrencilerimize çocuklara masal anlatma ve kolay bebek yapımı konusunda bilgiler sunulmuştur.

Image

Dünya Engelliler Günü Farkındalık Etkinlikleri

Öğrencilerimize engelli bireylerin yaşantılarına ve sorunlarına dikkat çekmek amacıyla çeşitli farkındalık etkinliği düzenlenmiştir.

Image

Müzikle Çocuk Eğitimi

Üniversite öğrencilerimize müziğin çocuk eğitimine katkısından bahseden program yapılmıştır.

Image

KTO Karatay Üniversitesinden 17 Kasım Prematüre Günü Kutlamalarına Destek

17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında, prematüre doğumlara dikkat çekmek ve bu alanda farkındalık sağlamak için KTO Karatay Üniversitesi Medicana Hastanesinde prematüre bebek büyüten ailelere ve personele yönelik kokteyl ve söyleşi programı düzenlendi.

Image

Okulöncesi Robotik Kodlama, Akıl-Zeka Oyunları ve Braille Alfabesi Eğitimleri

Üniversitemiz öğrencilerine mesleki donanımlarının geliştirilmesi amacıyla çeşitli eğitimler verilmektedir.

Image

Dünya Çocuk Günü Defilesi

Üniversitemizde okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların katılımı ile "Dünya Çocuk Günü Defilesi" yapılmıştır.

Image

Tabiat Değerler Okuluna Teknik Gezi

"Çocuklarda Değerler Eğitimi" ve "Kavram Eğitimi" konusunda Üniversite öğrencilerimizin gözlem yapmaları için Tabiat Değerler Okuluna teknik gezi düzenlenmiştir.

Image

Engelli Çocuklar Sanat Sergisi Etkinliği

Üniversitemizin fuaye alanında engelli çocukların yaptıkları mesleki çalışmaların sunulduğu bir sergi düzenlenmiştir.

Image

Okulöncesi Kurumlarda Proje Yapma Konulu Seminer

Çocuk eğitiminde sektörlerarası işbirliği kapsamında "Okulöncesi Kurumlarda Proje Yapma" konusunda Huriye USLU tarafından seminer gerçekleştirilmiştir.

Image

Suriyeli Çocuklarla Kitap Okuma Etkinliği

Üniversitemizde 9-11 yaş grubundaki Suriyeli çocuklara yönelik kitap okuma programı düzenlenmiştir.

Image

“Çocukluğunla Barışmadan Çocuğunu Büyütme” Etkinliği

8.sınıf öğrenci ve öğretmenlerinin katılımı ile aile içi iletişimsizliklerinin nasıl çözüleceğine ilişkin skeçlerin sunulduğu bir eğitim ve tanıtım programı gerçekleştirilmiştir.

Image

“Evlat Edinme ve Koruyucu Aile Olma” Konulu Seminer

Çocuk Gelişimi Uzmanı Zülfü PATLAR "Evlat Edinme ve Koruyucu Aile Olma" konusunda üniversitemizde seminer vermiştir.

Image

“Duvar Resimleri Sosyal Sorumluluk Projesi”

Küçük yaşta ensest, aile içi şiddet, ihmal ve istismara uğramış olan çocukların bakım ve koruma altında bulunduğu Çocuk Destek Merkezinde (ÇODEM), "Duvar Resimleri Sosyal Sorumluluk Projesi" yapılmıştır.

Image

“Anaokulu Çocuklarıyla İstiklal Marşı Şenliği” Konulu Etkinlik

Çocuk eğitiminde sektörler arası işbirliği kapsamında 27 okul öncesi eğitim kurulu öğrencisi üniversitemizde İstiklal Marşı okumaları ve vatan sevgisi gibi değerlerimiz konusunda üniversite öğrencilerimizle söyleşi yapmışlardır.

Image

“Konyada Yaşayan Suriyeli Çocuklara Yönelik Hizmetler” Konulu Seminer

Göçmenler Dayanışma Derneği Çok Yönlü Destek Merkezi görevlisi Hatice KÜTÜK Konyada yaşayan Suriyeli çocuklara yönelik hizmetler konusunda üniversite öğrencilerimize seminer vermiştir.

Image

“Çocuk Eğitiminde Sektörler Arası İşbirliği” Konulu Seminerler

Çocuk eğitiminde sektörler arası işbirliği kapsamında 5 eğitmen katılımıyla seminer ve söyleşi yapılmıştır.

Image

Keşif Yolculuğu Bilim Kampı

Bilimsel bilgilerin eğlenceli bir eğitim ortamda verildiği ve çocukların hedeflerinde üniversitemizin model olduğu bir etkinlik gerçekleştirilmiştir.

Image

Konya Çocuk Destek Merkezindeki Çocuklarla Söyleşi

Ensest mağdurlarıyla söyleşi ve waffle ikramı.

Image

Selçuklu Hoşgörü Anaokulu Etkinliği

Drama salonunda öğrencilere yönelik etkinlikler düzenlenmiştir.

Image

Gençlerde Uyuşturucu Bağımlılığını Önleme

Gençlere "Gençlerde Uyuşturucu Bağımlılığını Önleme" konusunda farkındalık kazandırıldı.

Image

Terapotik Mizah Uygulamaları

Çocukların sevdiği aktiviteler Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılmıştır.

Image

Engelli Çocuklar Mezuniyet Töreni

Engelli çocuklara cübbe giydirildi. Ailelere gurur dolu anlar yaşatıldı.

Image

Genç Yetenekler İle Piyano Dinletisi Programı

Piyano dinletisi yapılmıştır.

Image

Çodem (Çocuk Destek Merkezi) İstismar Mağduru Çocuklarla Söyleşi ve Atölye Programı

Devlet koruması altında kalan istismar mağduru çocuklara yönelik eğlenceli aktivitelerin, atölye çalışmalarının ve söyleşilerin yapıldığı bir programdır.

Image

Farkını Göster Yüreklere Ses Ver - Mevka Projesi

Göçmen çocuklara, değerler eğitimi programı düzenlenmiştir.

Image

Filmlerin Pedagojik İncelemesi Semineri

Filmlerin Pedagojik İncelemesi için “Akıl Oyunları” filmi izletilmiştir.

Image

Bilim Kurdu Projesi

Rakamların Tarihi, Pi Sayısı, Fibonacci Sayıları, Altın Oran (Fi) ve Sihirli Kareler ile ilgili eğitici bilgiler verilmiştir.

Image

Braill Alfabesi ve İşaret Dili Kursu

Öğrencilerimiz engelli bireyleri yakından anlamak için eğitimlere başlamışlardır.

Image

Farklı Bakış Açılarıyla Eğitim Günleri Etkinliği

Teorik sunumların yanı sıra farklı amfi ve sınıflarda çocuk eğitimine yönelik atölye çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Image

Yaratıcı Drama ve Davranışlarımızın Dili Drama Kursu

Yaratıcı Drama ve Davranışlarımızın Dili hakkında verimli bir program gerçekleştirdik.

Image

Çocuk Eğitiminde Yaratıcı Drama Konulu Etkinlik

Çocuk Gelişimcisi Zülfü BİLALOĞLU, Çocuk Eğitiminde Yaratıcı Drama’nın Rolü hakkında bilgi vermiştir.

Image

Teknoloji Bağımlılığının Çocuklar Üzerindeki Etkisi Konulu Etkinlik

Teknoloji Bağımlılığı çocukları nasıl etkiliyor? Bu sorunun cevabını Psikoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Seher AKDENİZ açıklamıştır.

Image

Özel Gereksinimi Olan Çocuklarda Evde Eğitimin Sürdürülmesi Konulu Etkinlik

Özel Gereksinimi Olan Çocuklarda Evde Eğitimin Sürdürülmesi hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Image

Boş Zaman Etkinlikleri ve Spor Egzersizlerine Yönlendirme Konulu Etkinlik

Boş Zaman Etkinlikleri ve Spor Egzersizlerine Yönlendirme Konulu sunum yapılmıştır.

Image

Kutlu Doğum Haftası Etkinliği

Kutlu Doğum Haftasında Manevi Değerlerimizde Farkındalığı Arttırmak Amacıyla Fiziksel Ve Cinsel İstismara Maruz Kalmış Çocuklara Bir Tiyatro Gösterisi Sunulmuş, İlahi Söylenmiştir.

Image

23 Nisan Çocuk Şöleni Etkinliği

Çocuk Şöleni Etkinliğinde Çocuklarla Keyifli Oyunlar Oynanmıştır.

Image

Bana Kitap Okur Musun?

Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencileri minik öğrencilerle bir araya gelerek kitap okuma etkinliği yapmışlar ve okunan kitaplar hakkında sohbet edilmiştir.

Image

Waldorf Eğitim Sistemi Yöneticisi Prof. Dr. Jost Schieren Üniversitemizde

Üniversitemizde düzenlenen “Anaokulu Eğitiminde Eğlenceli ve Kalıcı Yöntem: Waldorf Okulları” seminerine Almanya Alanus Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Waldorf Pedagojisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Jost Schieren konuşmacı olarak katıldı.