KARÇEM’de “2-6 Yaş Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi” Yapıldı

Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 19 Kasım 2020 tarihinde saat 20:15’te Çocuk Gelişimi Uzmanı Selen Özçelik tarafından zoom üzerinden online olarak 2-6 Yaş Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi verildi.

Katılımcılar tarafından yoğun ilgi gösterilen, katılım sınırlaması olmayan bilgi içerikli bu eğitimde, Çocuk Gelişimi Uzmanı Selen Özçelik “ Çocuğa verilmesi gereken en önemli eğitimlerin başında mahremiyet eğitimi yer almaktadır. Bu eğitim, çocukların kendilerini neden, nasıl ve kimlerden korunacaklarına yönelik bilgileri öğrenmeleri için oldukça önem arz etmektedir. Aileler genellikle çocuklarına mahremiyet eğitimini verme konusunda ihmalkar davranmakta ya da bunun erken olduğunu düşünmektedir. Oysa, çocuk aldığı bu eğitim ile özel bölgelerini tanıma fırsatını elde edebilecek, bedenini tehlikelere karşı korumayı öğrenecek ve bu sayede tehdit edici unsurlara karşı olumsuz duygusunu tanımlayıp ifade edebilmeyi sağlayabilecektir. Ailenin, çocuğa verdiği bu bilgiler bir tehditle karşılaştığında da ailesine güvenle her şeyi anlatabileceğini çocuğa hissettirir” şeklinde ifadelere değindi.

On ikincisi gerçekleştirilen ve herkese ücretsiz olarak katılım fırsatı sunan bu webinarda gelişim çağına uygun olacak şekilde bir çocuğa mahremiyet eğitiminin nasıl verileceği, çocuğun değeri, ebeveynlerin doğru ve hatalı olan tutumları, çocuk gelişim dönemleri, oyuncak üzerinden çocuğa özel bölgelerini anlatma gibi birçok konudaki bilgiler katılımcılara sunuldu. Yoğun ilgi gösterilen eğitici webinarların devamını sağlanacaktır.