Waldorf Eğitim Sistemi Yöneticisi Prof. Dr. Jost Schieren Üniversitemizde

Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

Üniversitemizde düzenlenen “Anaokulu Eğitiminde Eğlenceli ve Kalıcı Yöntem: Waldorf Okulları” seminerine Almanya Alanus Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Waldorf Pedagojisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Jost Schieren konuşmacı olarak katıldı.

KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Tesis binasında gerçekleştirilen programda Rektörümüz Prof. Dr. Bayram Sade konuşmasına, “Böyle faydalı bir toplantıya ev sahipliği yapmak bizleri heyecanlandırdı” diyerek başladı. Prof. Dr. Sade, eğitimde Waldorfun, çocukların ruhsal, fiziksel, zihinsel, ahlaki, kısacası çok yönlü gelişimini esasa alan bir sistem olduğundan bahsetti. Aynı zamanda çocukların sanatla, müzikle iç içe ve birbirleriyle rekabet ederek değil, yardımlaşarak öğrendikleri bir sistem olan Waldorfun, bu sebeplerden ötürü son derece önemli bir eğitim sistemi olduğunu da sözlerine ekledi.

Almanya Alanus Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı ve Waldorf Pedagojisi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Jost Schieren, konuşmasına, Türkiye’de gördüğü kışın, Almanyada gördüklerinden çok daha sert olduğunu, bu soğuk ve karlı günde seminere bu denli yoğun bir katılımın sağlanması karşısında da hayranlık duyduğunu ifade ederek başladı.

Prof. Dr. Jost Schieren, Waldorf sisteminin tarihçesinden, dünyada nerelerde uygulandığından ve sistemin çocukların sağlıklı bir şekilde ve özgüven içerisinde gelişebilmesi için ne denli elzem olduğundan bahsetti. Almanyada bazı kesimlerin Waldorf sistemini “eğlenceli sistem” olarak adlandırdıklarını ancak bu tabirin çok da doğru olmadığını belirten Prof. Dr. Schieren, "Elbette çocukların eğlenerek de öğreniyorlar ancak bilgiye ulaşmak son derece ciddi bir çaba gerektiriyor" dedi.

Prof. Dr. Schieren, Waldorf eğitim sisteminin geliştiricisi Rudolf Steinerin fikirlerini ayrıntılarıyla açıkladı. Eğitimin üç temel bölüme ayrıldığını, 0-7 yaş aralığında çocuklara “Dünya iyidir”in, 7-14 yaş aralığında olanlara “Dünya güzeldir”in benimsetildiğini, 14 yaş sonrası eğitim-öğretimin sonuna kadarki dönem için ise temel sloganın “Dünya sıcaktır” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Schieren, Waldorf sisteminde bireyin dünyaya ve çevreye güvenmesinin öneminden bahsederek, bireylerin ancak böylece güvenilir bir insan olabileceğinin altını çizdi.

Program, öğrencilerin interaktif katılımıyla gerçekleştirilen soru cevap kısmıyla birlikte son buldu.

Waldorf Eğitim Sistemi Yöneticisi Prof. Dr. Jost Schieren Üniversitemizde Waldorf Eğitim Sistemi Yöneticisi Prof. Dr. Jost Schieren Üniversitemizde Waldorf Eğitim Sistemi Yöneticisi Prof. Dr. Jost Schieren Üniversitemizde