Sınav Kaygısına Bilişsel Müdahale

Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi

 

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 30/01/2021 tarihinde 18:30- 20:00 saatleri arasında Uzman Dr. Mehmet Çolak tarafından online olarak Gecikmiş Konuşma ve Dil Becerilerini Desteklemek konulu eğitim verildi.

KARÇEM’de webinarlar hız kesmeden devam ediyor. Yediden yetmişe binlerce katılımcının ilgi gösterdiği ve ücretsiz olarak gerçekleştirilen webinarda bu haftanın program konuğu Uzman Dr. Mehmet Çolak oldu.  Çolak, ifadelerinde “Sınav kaygısı, öğrenilen bilgilerin sınavda hatırlanmasına, etkili bir şekilde kullanılmasına engel olan kaygı durumudur. Öğrencilerin sınava yüklediği anlam, sınavla ilgili sahip olduğu şemalara bağlı olarak sınav kaygısı oluşabilir. Başarıyı azaltan yoğun bir kaygı, endişe ve korku durumudur. Kaygı, normalde herkesin yaşayabileceği bir duygu olmasına rağmen gelişimi devam eden çocuklar ve gençlerin mücadele etmesi daha zor olabilir. ” şeklinde konuyu özetleyici anlatımlarda bulundu.

500 kişilik kontejanıyla gönüllü olarak katılımın sağladığı ve online olarak gerçekleştirilen etkinlikte sınav kaygısının nedenleri, sınav kaygısının zihinsel,fiziksel ve duygusal belirtileri, sınav kaygısı ile başka çıkma yolları, sınav öncesinde ve sınav anında neler yapılmasına ilişkin bilgiler verildi.